Експерти закликають пришвидшити підготовку законопроектів для створення нафтових резервів в Україні

Оцініть статтю

Поділіться Вашою думкою з нами

Україна досі не наблизилася до створення нормативно-правової бази, необхідної для створення нафтових резервів, хоча відповідну роботу було розпочато ще до набуття членства України в Енергетичному Співтоваристві, а напрацювання нікуди не зникали.

Про це заявили експерти коаліції «Енергетичні реформи» під час круглого столу «Проблеми і перспективи створення в Україні нафтових резервів».

Необхідність створення мінімального рівня запасів сирої нафти та/або нафтопродуктів на виконання Директиви Ради ЄС 2009/119/ЄС вбачається експертами однією з актуальних задач у сфері гарантування національної безпеки.

«Задіявши інструменти політичного тиску на Республіку Білорусь (безпосередньо або через російських акціонерів Мозирського нафтопереробного заводу), РФ здатна заблокувати дві третини постачань автомобільного бензину й дизельного палива, необхідних українській економіці,» – наголосив Геннадій Рябцев.

Водночас, експерти констатують недостатньо ефективну роботу, низьку виконавську дисципліну,  і як результат – невиконання в установлені строки переважної більшості завдань з імплементації Директиви 2009/119/ЄС.

«Активність Уряду з імплементації Директиви 2009/119/ЄС залишається низькою. Попри зрозумілі цілі, розроблені плани, наявність підтримки з боку європейських партнерів і формування низки міжвідомчих робочих груп, недостатньо ефективна робота, відсутність вимогливості, низька виконавська дисципліна, реорганізація низки інституцій, відповідальних за імплементацію зобов’язань, призвели до невиконання завдань 2015-2016 років у встановлені раніше строки,» – наголосив старший аналітик DiXi Group Тарас Ткачук.

З огляду на це, експерти коаліції «Енергетичні реформи» вбачають за необхідне затвердити відповідальними виконавцями завдань, що потребують підготовки законопроектів «Про мінімальні запаси нафти й нафтопродуктів», «Про стратегічні резерви».

Довідково: Директиву Ради ЄС 2009/119/ЄС про зобов’язання держав-членів підтримувати мінімальний рівень запасів сирої нафти та/або нафтопродуктів (надалі – Директива 2009/119/ЄС) ухвалено 14 вересня 2009 року. Нею запроваджено механізми й процедури, що дозволяють зменшити ризики, насамперед для транспортного сектору й хімічної промисловості, у разі переривання чи обмеження постачань нафти й нафтопродуктів.

Директива 2009/119/ЄС передбачає ухвалення належних законів, підзаконних актів та адміністративних положень для забезпечення збереження на постійних засадах фізично доступних  резервів сирої нафти та/чи нафтопродуктів в обсягах, які щонайменше еквівалентні найбільшій кількості, представленій або 90 днями середньодобового імпорту нетто, або шістдесят одним днем середнього внутрішнього добового споживання.

Круглий стіл проведений в рамках проекту “Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію”, який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду «Відродження».