Україна та Енергетичне Співтовариство: Час настав?

Оцініть статтю

Поділіться Вашою думкою з нами

Дослідження, виконане коаліцією громадських організацій та експертів “Енергетичні реформи”, щодо просування в імплементації європейського енергетичного законодавства в українське. Дослідження, що було виконане за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження”, було представлено 23 вересня 2014 року.

 

Наводимо ключові висновки:

 

Обрання чіткого зовнішньополітичного курсу полегшить інтеграцію енергетичного ринку України до ЄС та сприятиме запровадженню європейських екологічних стандартів. Нове керівництво держави засвідчило незмінний курс на європейську інтеграцію, підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС, припинивши дискусії про можливий вихід з Енергетичного Співтовариства, визнавши зобов’язання імплементувати Третій енергетичний пакет. Наявність чіткої політичної волі покращить координацію органів влади, зробить діалог ЄС-Україна більш предметним та ефективним.

 

Разом із тим, однієї політичної волі недостатньо для результативної імплементації європейського законодавства. Попри велику кількість заходів Україна-ЄС, публічних заяв уряду, на «низовому» рівні немає змін, які б засвідчили наближення українських ринків енергетики до європейських стандартів. Підвищення цін і тарифів не супроводжуються посиленням прозорості їх формування. Не створено умов, які б посилювали конкуренцію на ринках газу та електроенергії. Поки норми європейського права не стануть правилами в повсякденному житті, говорити про успіхи їх імплементації складно.

 

Найбільшою перешкодою в імплементації є зосередження уряду на «процесі», а не «результаті». Розроблено велику кількість проектів нормативно-правових актів, які не приймаються, або будучи прийнятими, не втілюються в життя. Не впорядковано застосування закону про обов’язкову частку біокомпонентів у паливах, відкладається розробка законодавства щодо мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів, не приймається законодавство для впровадження європейської процедури оцінки впливу на довкілля Закон про розділення оператора газотранспортної системи лише частково виконує вимоги Третього енергетичного пакету. Робота уряду на кількість законів, а не остаточні зміни на ринку, може і надалі суттєво затягувати реформи на ринках енергетики.

 

Однією з причин затягування процесу є відсутність чіткого механізму перетворення рішень у реальні зміни в галузі. Всередині уряду механізм прийняття рішень наштовхується на бюрократичні перешкоди, які затягують прийняття необхідного рішення на роки (наприклад, «кола» погодження між міністерствами можуть відбуватись по кілька разів), повноваження та відповідальність недостатньо чітко розподілені між різними відомствами (наприклад, за енергоефективність відповідає як мінімум три центральних органи влади). Навіть після прийняття документів, немає механізму, який дозволяв би оцінити ефективність його імплементації та відгуки учасників ринку. Без зрозумілого алгоритму втілення законодавства на практиці і контролю його ефективності складно буде говорити про повне запровадження європейського законодавства в Україні.

 

Як результат, Україна не встигає за ініціативами, з якими виходить Секретаріат Енергетичного Співтовариства. Протягом останніх шести місяців Секретаріат Енергоспівтовариства розробив для України два ключових законопроекти – про ринки газу та електроенергії – які включають вимоги Третього енергетичного пакету (Україна зобов’язана імплементувати його до 2015 року). Однак ці документи досі не стали предметом обговорення, розгляду і доопрацювання всередині уряду.

 

З рекомендаціями, аналізом виконання кожної директиви та регламенту, можна ознайомитися в повній версії дослідження.Light_EC_Dixi_Analituch_ukr_2014